Otázka:
Je v poušti lepší tmavé nebo světlé oblečení?
Wills
2014-01-27 03:46:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Domorodci z oblastí, které jsou opravdu horké a mají vysokou intenzitu slunce, nosí někdy bílé / světlé a někdy černé / tmavé barvy.

enter image description here enter image description here

I Znamená to, že musí existovat lepší strategie, pokud jde o rozpočet na teplo a radiační ochranu (což se zdá být dvěma hlavními nepřáteli).

Černá absorbuje teplo nejvíce, takže se oblečení zahřívá. Četl jsem, že rozdíl je malý, když nosíte věci velmi volně, jako to dělají beduíni a další obyvatelé pouště. To znamená, že černé oblečení prý lépe chrání před spálením. Nevím proč.

Žádné velké výhody pro jakoukoli barvu?

Mohl bych myslet na etnické / kulturní / náboženské důvody, ale podle mého názoru by mělo být hlavním důvodem volby pohodlné bydlení.

Např. zde se říká, že vyhrává světlé oblečení. Pokud se podíváte na přírodu, funguje také jasná = chladná, černá = horká. Např. chameleon Namaqua reguluje teplotu svou barvou:

enter image description here

šest odpovědi:
user2766
2014-07-18 13:28:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Černé róby nosí převážně beduínští domorodci.

K tomuto tématu byl napsán vědecký příspěvek Proč nosí beduíni černé róby v horkých pouštích? článek v časopise Nature . Toto je shrnuto celkem úhledně zde.

Zkrátit dlouhý příběh:

„Zdá se pravděpodobné,“ napsali vědci, „že současní obyvatelé Sinaje, beduíni, by během svého dlouhého působení v této poušti optimalizovali svá řešení pro přežití v poušti. Někdo však může mít pochybnosti, když se poprvé setká s beduíny v černém rouchu a pasení černých koz. Zkoumali jsme tedy, zda černé roucho pomozte beduínům minimalizovat zatížení slunečním teplem v horké poušti. “

Poté provedli experiment, který přiměl dobrovolníka stát v poušti v různých barvách a typech oblečení.

Výsledky byly:

... Jak uvádí zpráva: „Množství tepla získaného beduínem vystaveným horké poušti je stejné, ať už nosí černý nebo bílé roucho. Dodatečné teplo absorbované černým rouchem bylo ztraceno dříve, než se dostalo na kůži. “

Takže černé oblečení adsorbovalo teplo t rychleji také rychleji ztrácí teplo. Styl oblečení ( nosí se volně ) zvyšuje tento proces proudění.

Tito lidé strávili tisíciletí v poušti a věděli, co dělají. Jejich životní styl, zvířata a oblečení jsou vysoce optimalizované pro pouštní cestování (existují také náboženské důvody pro to, co nosí, zakrývání hlav atd.).

To znamená, že pro moderní obyvatele Západu je nepravděpodobné, že byste šli do pouště v plných beduínských šatech. Pokud tedy máte na sobě západní oblečení, bez volného střihu atd., Pravděpodobně zjistíte, že nejlepší jsou světlé barvy.

Ben Crowell
2014-01-27 06:36:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ačkoli černé oblečení absorbuje záření ze slunce více než bílé oblečení, je to do jisté míry vyváženo skutečností, že jej také vydává efektivněji. Dobré absorbéry jsou také dobrými zářiči. Pokud stojíte ve tmavém stínu a objekty ve vašem prostředí jsou chladnější než teplota vašeho oděvu, pak černé oblečení teoreticky způsobí, že čistý účinek záření a absorpce vás ochladí rychleji než v případě bílého oděvu.

Ve skutečnosti mám podezření, že fyzika není důvodem, proč se lidé v různých kulturách a prostředích rozhodnou nosit bílé nebo černé oblečení.

Děkujeme, že jste trochu vyčistili radiační část. Zajímám se o fyziku v pozadí, ale kromě toho, že obyvatelé, kteří tam žijí stovky a tisíce let, na to možná nemyslí, to je jisté. Ale všimli si důsledků, a to mě přimělo věřit, že mají nejlepší strategii na zvládnutí tohoto klimatu.
Vzpomínám si, jak jsem před časem četl (tištěný článek, National Geographic), že zadržování vlhkosti v oděvu je součástí beduínské chladicí strategie.
WedaPashi
2014-01-29 20:34:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Vždy mi bylo doporučeno, abych byl v jasných / světlých barvách během turistických treků v oblastech, které jsou známé pro špatné slunce.

Každý ví, že černé oblečení absorbuje více tepla (záření). Čím lehčí nosíte, tím méně tepla přitahujete (záření). Nyní je bod správně řečený výše, že i tmavší barvy jej budou vyzařovat rychleji, ale médium pro emise je velmi důležité. My, lidé, vydáváme tělesné teplo ve formě potu (obvykle, většinou). Po určitém množství / prahu je pocení problémové. Čím více se potíte, tím více tekutin nezbytných pro tělo rychle ztrácíte.

Fyzika, nebo bych měl říci, fyziologie je něco takového: Perspirace je náš hlavní mechanismus termoregulace. Čím více namáháte (konkrétně venku na slunci, ne odpočíváte), tím více se vaše svaly kvůli námaze zahřívají, tím více se produkuje pot, tím více tekutiny uvolňujete. Jak se vyrábí pot? Když se zisk systému hypotalamické zpětné vazby zvýší v reakci na zvýšenou tělesnou teplotu, tím více je potřeba pocení. A pot obsahuje hlavně vodu, pak minerály, může to být močovina (tedy sůl ??). V takovém případě platí, že čím tmavší je vaše oblečení, tím vyšší je teplota vaší pokožky, a tím vyšší je míra pocení.

Nyní, v příkladu, který jste zveřejnili výše, se říká, že chameleon Namaqua reguluje teplotu svou barvou, ano, souhlasil, ale existuje mnoho komplikovaných bodů ohledně jevů a mechanismů hydratace a udržování tělesné teploty u chladnokrevných zvířat, obvykle plazi. Nemůžete přímo spojit jejich jevy s naším mechanismem udržování tělesné teploty, protože plazi jsou ektotermy, získávají své tělesné teplo zvenčí (vnější prostředí) a chybí jim schopnost generovat teplo v těle, na rozdíl od lidí na tom záleží.

A upřímně nemám moc moudrosti ohledně oblékání obyvatel pouště. Ale mohu vás požádat, abyste si na tom něco všimli: Ty (krásné, pokud se to dá říct) ženy nosí burku, jejich pokožka má tendenci být načervenalá, když tráví čas na slunci a nosí burku . Napadá vás Důvod ??? Může být teplo? Oblečení, které raději sledují, má však v tradičním smyslu hlubší kořeny, ale opět to byla cesta už téměř staletí a tito lidé, kteří zažívají všechno, rozhodně vědí, co a proč to dělají .

Jděte na jasnější barvy, když plánujete trekovat na jakékoli místo, kde očekáváte, že teplota bude nad vaší tělesnou teplotou o 4–5 stupňů Celsia.

Spousta skutečných bodů a je také platné, že příklad s chameleonem nemusí být nejlepší. Ale co se týče otázky spálení sluncem? Myslíte si, že je to zanedbatelné? A proč jsou obyvatelé dezertů v černých pláštích? Prostě nemohu uvěřit, že nikdy nezkoušeli jasné věci a nevšimli si rozdílu během desetiletí zkušeností ...
@bashophil: Určitě nechcete zaměňovat mezi spálením sluncem (vystavenou pokožkou) a vyrážkou, která se nejčastěji vyskytuje u zakryté části těla, ramen v případě špatného polštáře pásů Haversack. O jeho části Sunburn bych řekl, jako pokud budete mít na sobě plné rukávy a řádné dlouhé kalhoty a budete mít na spánku Klobouk, je nepravděpodobné, že byste utrpěli velké spáleniny. Maximálně se budete opalovat. Nyní řekněme, že pokud jste se předchozí den spálili od slunce a obléknete si tmavší látky, černé, budete bojovat. Protože ve většině případů potní žlázy pokrývají spáleniny.
@bashophil: A, upřímně, nemám moc moudrosti ohledně oblékání smyslů pouštních obyvatel. Ale můžu vás požádat, abyste si na tom něco všimli: Ty (krásné, pokud se to dá říct) ženy nosí burku (http://en.wikipedia.org/wiki/Burqa), jejich pokožka má tendenci být načervenalá tráví čas na slunci, ale pod burkou. Napadá vás Důvod ??? Může být teplo? (Buďte opatrní, když je budete pozorovat. Teď nechodte a pozorujte je jen hleděním: D, jejich muži vás nakrmí supy, pokud tak učiníte)
@WedaPashi Pokud nosíte oblečení z bílého světla a nemáte opalovací krém, spálíte ho, ale pokud nosíte černé oblečení bez opalovacího krému, nebudete (za předpokladu, že mají podobnou vazbu). Tmavé oblečení má mít vyšší hodnocení UPF než světlé. Vyrážky způsobené teplem nejsou vždy způsobeny spálením sluncem, Pichlavé teplo (také nazývané Tepelné vyrážky) je ve skutečnosti poměrně vzácné a kvůli malým potním žlázám - můžete je dostat do místnosti mimo slunce, pokud je příliš horké. Nebo stav jako já, polymorfní světelná erupce (alias sluneční alergie), která vyvolává zarudnutí.
@Aravona: Ah, nevěděl jsem o tom, o čem jsi mluvil, protože jsem nikdy nepoužíval opalovací krém.
Aravona - ve skutečnosti je rozdíl v ochraně proti slunci mezi světlým a tmavým oblečením zanedbatelný ve srovnání s rozdílem způsobeným typem látky.
Číst několikrát celé téma je nyní těžké se rozhodnout, ale s komentáři se mi tato odpověď líbí nejvíc. Díky.
@NabeelKhan - máme politiku Be Nice na Stack Exchange. Váš komentář nebyl hezký - tak jsem ho smazal. Jak řekl WedaPashi, vždy můžete zanechat vlastní odpověď, a pokud ostatní souhlasí, je dobré, že dostane hlasy.
Mojavean
2015-03-30 04:19:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Držte dva kusy látky před sluncem, jeden černý a jeden bílý, a uvidíte sami, které prochází více světla. Tmavá tkanina může být velmi tenká a stále účinně blokuje světlo. Opětovné emise energie z tmavších barev mohou být o něco rychlejší, ale myslím si, že mnohem důležitější jsou další faktory (viz níže). A nedělejte si srandu, abyste si mysleli, že lidé ve starších kulturách nosí hloupé oblečení a nějak to neznají lépe. Má to tendenci být obráceně: nosí to, co funguje a které se začleňuje do kultury.

Proud vzduchu a vlhkost okolí jsou zde klíčové, více než barva. Bavlna a len jsou výhodné v poušti, ale ne v tropech, protože zadržují vlhkost, zpomalují transport vody pryč z těla, a proto zpomalují dehydrataci. Uvidíte venkovní pracovníky v poušti USA, kteří v létě běžně nosí košile s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty, protože nízká vlhkost umožňuje jejich potu, aby je účinně ochladilo i přes celou tu látku. Stejní pracovníci na Havaji nebo na Floridě to nemohou udělat.

Nejdůležitějším faktorem je mobilita tkanin. Evropané mají tendenci nosit přiléhavé oděvy, které jsou omotané kolem těla a příliš se nehýbají, jako košile, kalhoty a čepice. To zachycuje horký vzduch vedle těla. Jakákoli tkanina, která je vystavena přímému slunečnímu záření a dotýká se vaší pokožky, nabízí cestu vedení tepla ze slunce do těla. Hlava, ramena a boky bývají horkými místy. Pokud tkanina není ochlazována cirkulací vzduchu, je jedinou možností odrážet sluneční světlo pryč s bledými barvami, ale ve skutečnosti to moc nepomůže.

Obyvatelé pouště nosí volné pokrývky hlavy podobné kapuci (např. shemagh) a zbytek pokrývají stany s otevřenou vazbou. Jedinou oblastí látky přímo vystavené slunečnímu záření, která zůstává v neustálém kontaktu s tělem, je čelenka podporující sukni hlavy / krku. Pokrývka hlavy přes ramena a pohybuje se kolem, takže plášť zakrývající ramena nedostává přímé sluneční světlo. Nejchladnějším oděvem (více způsoby než jedním) by pravděpodobně byl tekoucí, volně tkaný černý plátěný ručně nesený deštník, který sahal téměř k zemi: dobrá cirkulace vzduchu, dobrý stín a žádné přímé vedení tepla. Burka, kterou nosí ženy v některých islámských kulturách, k tomu přistupuje.

Bohužel, pouštní šaty nejsou v Severní Americe v módě, zejména v nedávné minulosti. Nejlepší kompromis, který nevypadá příliš divně, je pravděpodobně klobouk se širokým okrajem a sukní na krku / ramenou (sukně je klíčová), nadměrná košile s dlouhým rukávem a volné, splývavé dlouhé kalhoty. Sandály s ponožkami jsou módní faux pas, ale skvělé pro udržení vašich nohou v chladu a ochraně před sluncem. Méně nápadné, pokud mají ponožky stejnou barvu jako sandály. Rukavice bez prstů nebo zahradní rukavice (například Foxgloves) jsou skvělé pro řízení. Pamatujte, že to funguje pouze tam, kde je vlhkost velmi nízká.

Zde je odkaz ke studii pouštních zvířat a ptáků, který ukazuje, že tmavá srst / peří je lepší než bílá, pokud proudí vzduch:

tl; dr V poušti, volné střihy a dobré proudění vzduchu ovlivňují chlazení těla více než barvu.

Skvělá odpověď, dobrá, poukazující na kontintuitivitu černého / tmavého oblečení.
user6413
2015-07-26 20:26:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ve skutečnosti vám chybí to, že máme také teplo vyzařující z našeho těla. Když nosíme tmavou barvu, absorbuje toto teplo a umožňuje mu uniknout. Když nosíme světlou barvu, odráží to tělesné teplo zpět k nám. Existuje celá řada článků a studií, které o tom diskutují.

Až na to, že sálavý přenos tepla * z * těla je zanedbatelný. Příchozí tepelné záření pro slunce by to zdaleka trumflo.
PV22
2016-08-09 01:26:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Poznámka: Toto je čistě domněnka.

Pokud jde o barvu látky a termoregulaci, jsou věci stejné, může být důležité zvážit viditelnost v poušti. Dokázal bych si představit, že ve světlých oblastech s omezenou vegetací je obtížnější spatřit světlejší barvy v dálce. Možná jsou z hlediska kontrastu v prostředí vhodnější tmavší barvy?Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 3.0, pod kterou je distribuován.
Loading...