Otázka:
Lezení naboso / ve špičkách?
Paul Paulsen
2015-04-06 14:25:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nedávno jsem poprvé šel na bouldering a moc se mi to líbilo. Jedna věc, kterou mě zajímalo, jsou lezecké boty. Většinou tvoří vaše nohy do velmi pevného a kompaktního obalu. Napadla mě tedy následující otázka:

Proč nelezou horolezci sílu svých prstů? Proč nenajdu nikoho, kdo leze naboso nebo v (špičkách) ponožkách nebo botách, jako je Vibrams fivefingers?
Vyplatilo by se to vyzkoušet, nebo si mohu být jist, že to nefunguje tak dobře jako lezecké boty?

_

Samozřejmě budete muset trénovat nohy, abyste získali potřebnou sílu. Ale vzhledem k množství tréninku, který lezci vložili do svých rukou a prstů na věci jako „díry pro jeden prst“, si myslím, že to pravděpodobně není dobrý důvod, proč to nezkoušet nohama ...

Jsem primárně se zajímají o vnitřní bouldering, ale vítány jsou i aspekty pro jiné typy lezení. Jsem si vědom, že většina tělocvičen pravděpodobně nechce, abyste lezli naboso z hygienických důvodů ...

Nějaké pozadí:
Zde whatsitsname pro něj popisuje lezení naboso a v vibramy nefungovaly dobře.
Tato otázka se týká použití vibramových bot pro pět prstů.
Tato uzavřená otázka se týká konkrétního pět prstů model pro lezení ...

Myslím, že součástí přitažlivosti boulderingu je jeho elementární jednoduchost a schopnost to dělat bez spousty komplikovaných a nákladných zařízení, takže z tohoto hlediska by to mohlo dávat smysl. Moderní gumové lezecké pantofle jsou však výsledkem zhruba století evoluce, která sahá až do doby, kdy horolezci v Tahquitzu vytvořili první technické cesty pomocí zakulacených bot. Pokud byste si hypoteticky mohli koupit boty na pět prstů s podrážkami vyrobenými z lezecké gumy, mám podezření, že určité pohyby by byly stále mnohem těžší - konkrétně uvíznutí nohy a okraje na vnější straně nohy.
Saský švýcarský expert Bernd Arnold stoupá po bosých nohách po mnoha obtížných cestách. Zdá se, že ostatní dělají podobně ... http: //klettern-in-rostock.de/die-another-day/ http://klettern-in-rostock.de/t/barfuss/
Skvělá věc na lezení je, že to můžete dělat jakýmkoli způsobem, který vám bude příjemný. Proč to tedy nezkusit a podívat se, jak si vedete? Museli byste mít pěkně tvrdé nohy, než byste si chtěli vyzkoušet drsnější skály, jako jsou gabro, pískovce a žuly, které zde ve Velké Británii máme ...
@Wills V dnešní době i Arnold často leze v moderních botách (Zdroj: viděl) a měkký pískovec Elbsandsteinu je velkým přispívajícím faktorem.
Myslím, že pro většinu lidí jim lezecké boty na většině cest umožní lepší lezení. Možná vás ale bude bavit lezení více a budete moci lézt na standard, se kterým jste spokojeni naboso. Další úvahou může být, že velmi agresivní „výkonnostní“ lezecké boty jsou nepohodlné a tvrdé na nohy a * mohou * přispívat k problémům s nohama / kloubem.
šest odpovědi:
ShemSeger
2015-04-06 21:29:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lezu bosí a ve vibramových pěti prstech (KSO), poprvé v nich vylezl v roce 2008 a miloval je, kde vynikají ve střechách a převislých problémech, protože se svými prsty můžete háčky držet mnohem snáze, ale pro tvrdší lezení na zeď s malými vlastnostmi (5.11+) používám stále lezecké boty.

Existují některé tělocvičny, které umožňují lezení naboso, ale většinou to není povoleno z hygienických důvodů - jen málo lidí se chce dotknout špíny špíny na lezeckých chytech a nohy většinou páchnou.

Pět prstů Vibramu na hrany moc nepracuje, takže když v nich lezete, musíte změnit práci nohou a myslet na své nohy spíše jako na další pár rukou. Technika, kterou používám, je v zásadě rozmazat nohu na přední straně podpěry a použít prsty k jejímu zvlnění na horní části, budete mít docela špatné křeče v dolní části nohou, když je cvičíte, poté se vyvalte na tenisový míček. Jediným způsobem, jak skutečně získat nákup za malé žetony, je použít špičku palce na špičce prstu, zatímco na ni míříte, což vyžaduje sílu špičky dokonalého balerína, takže si procvičujte své en pointe pózy.

Pro informaci, nejsem * dokonalý balerín ...
Tomu nevěřím.
Ačkoli jeden z nejextrémnějších kluků, které znám, který je horolezec nahoře jako základní skokan, extrémní horský cyklista a parkourový běžec, je také na baletu, protože říká, že je to technicky nejnáročnější věc, jakou kdy zkoušel.
Nikdy jsem to nezkoušel, ale dokážu si představit, že je to opravdu těžké. Možná zejména pro muže. Svým předchozím komentářem jsem se zmínil o vašem prvním komentáři, takže to byl jen vtip. Věřím, že balet pomáhá při lezení, zvláště když zkoušíte těžší cesty.
Představa, že nohy jsou méně čisté než boty, je pro mě neuvěřitelná. Jaké naposledy jste si koupali boty?
@raam86 Neuvěřitelný je zápach vašich nohou v botách. Nohy zanechávají pot a špínu a jakékoli houby, které jste zachytili, na čemkoli se dotknou. Boty jsou čisté, s výjimkou toho, do čeho šlapete, když je nosíte.
@shemseger proč nejsou boty živé houby, které byly sebrány?
@raam86 Podešve obuvi jsou vyrobeny z gumy. Guma nepotí, nevylévá kůži a nečistoty, ani nezatahuje houbu nehtů na nohou.
říkat, že podrážky obuvi nenesou houby nebo bakterie, jsou zavádějící a nesprávné
@raam86 Nikdy jsem neřekl, že nemohou. Řekl jsem, že nohy jsou mnohem hnusnější, protože způsobují ošklivost, které se nechceme dotknout prsty, když někdo vyleze bosými nohami. Možná jsem také naznačil, že boty nemusí mít nehty na nohou.
George Papadopoulos
2016-03-16 14:01:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zvoním z poměrně jedinečné pozice pouze s anekdotickými důkazy.

Mám pocit, že většina rad, které dostanete, je od odborníků, kteří k vám blahosklonně promlouvají, pokud dokonce zmíníte b-slovo.

Popíšu můj scénář a můžete jej interpretovat, jak si přejete. Minimalistické boty typu „naboso“ nosím nenuceně od doby pravděpodobně dříve než v roce 2005 a postupem času jsem stále více a více naboso, i když dávám pozor, abych si nepoškodil nohy (např. Běh naboso, shoed na chodníku atd. Nebo na ostré skály / asfalt, kde může být sklo, běhající naboso pouze na trávě / písku / špíně atd.). Kromě toho jsem několik let trénoval naboso dělat Kung-Fu. Je zbytečné říkat, že bosá noha vedla k tomu, že se v mých nohou vyvinula nějaká síla.

Z tohoto důvodu byly moje nohy extrémně citlivé (v dobrém slova smyslu) na zem pod nimi; Mohl jsem vyvážit své tělo pomocí jednotlivých svalů v nohou. Takže když jsem poprvé zkusil lezení na skalách v hale, určitě jsem vyzkoušel jejich boty a nenáviděl jsem je. Obujte si bosé boty (polštář 0 mm, pokles 0 mm, Merrell 'Vapor Glove' FYI) a cítil jsem se lépe. Poté jsem absolvoval venkovní výstup na ostrý vápenec v Řecku. Totéž: vyzkoušeli své profesionální boty, po jednom stoupání si je sundali, protože jsem je nenáviděl. Nasaďte si moje bosé nohy (tentokrát byly od značky s názvem 'Cushie', VELMI měkké!) A miloval jsem jejich pocit proti skále. Poté jsem šel do interiéru, stejný příběh.

Můj nejneuvěřitelnější zážitek byl doslova minulou sobotu. Šel jsem stoupat na Mt Piddington poblíž Sydney. Znovu jsem si najal profesionální boty. Jedno stoupání, nenáviděné, je muselo sundat. Pak jsem udělal nevýslovné: ve skutečnosti jsem vylezl na vše ostatní naboso . Ne, vlastně žádné boty. Fotografie bosého lezení si můžete prohlédnout zde. Proč „neuvěřitelné“? Cítil jsem se tak spojen se skálou, že jsem měl v těle nejintenzivnější vzrušení a adrenalin. Měl jsem tolik citu a kontroly nad prsty a chodidly. Dvě nevýhody spočívají v tom, že na některých místech nemůžete položit bosé nohy (např. Vklíněné mezi trhliny) a po několika stoupáních zažijete trochu bolesti. Ale nedostal jsem žádné řezy ani modřiny a bolest po pár dnech stejně ustoupila. Je také pravda, že „hrana“ je o dost těžší.

Přiznám se, že jako n00b jsem dokázal dokončit pouze jedno stoupání s hodnocením kolem 8–9, ať už to znamenalo cokoli. Bylo mi řečeno, že jediným důvodem, proč jsem to dokázal naboso, bylo to, že to bylo snadné a že tvrdší stoupání by bylo nemožné naboso. Říkám: „výzva přijata“, proč ne?

Byla tu zeď, kterou jsem kvůli její techničnosti nedokázal dobýt. Zkoušel jsem to první den, s botami. Jen řeknu, že na konci dne, s pulzujícími nohama a únavou, jsem se znovu pokusil o zeď a zdvojnásobil svoji výšku stoupání naboso. Vezměte si z toho, co chcete, ale je to pro mě dost důkazů.

Až dnes jsem si uvědomil, co to je o „profesionálních“ lezeckých botách, které jsem tak nenáviděl, ale teď je to jasné: kromě nepohodlí, když je noha v botě stlačená / klenutá (což, mimochodem, můžu něco dělat přirozeně, protože jsem takové věci potřeboval dělat v Kung-Fu), boty jsou prostě tak tuhé. Moje nohy jsou zvyklé na to, že jsou volné a nosí pružné podešve, ne tuhé podešve (až na několik výjimek, jako jsou cyklistické boty nebo boty na běhání atd.). V zásadě mi tuhost lezeckých bot nedovolila používat svaly na nohou nebo cítit skálu.

Jsem nadšený, že mohu pokračovat v tréninku nohou, abych vydržel čisté bosé lezení po skalách při každém lezení venku. Abych uspokojil požadavky tělocvičen, koupím si pár Vibram Fivefingers, protože to je to nejbližší, co můžu být naboso (ponožky jsou pouze kontraproduktivní, protože měkká tkanina má menší přilnavost než lidská kůže). Ještě jsem se nerozhodl, který pár; Přišel jsem sem z vyhledávání Google a snažil jsem se najít odpověď. Horolezecké boty nemůžete nosit ležérně, ale s Fivefingers ano, takže je to solidní investice.

Na závěr to řeknu: profesionálové říkají nosit boty. Na papíře fyzika říká, že nosí boty. Logika říká nosit boty. Emoce však vzdorují logice. A i když to může být pro mé nohy těžší, ráda lezu bosá (s bosými botami nebo holými nohama) a nakonec lezení dělám pro zábavu, ne pro dodržování pravidel učebnice. Každý podle svých kilometrů se může lišit, nebudu za to odpovědný, obvyklé odmítnutí odpovědnosti atd. Jsem úplný amatér: Vylezl jsem jen čtyřikrát (dvakrát uvnitř, dvakrát venku), takže nejsem žádný odborník . Ale toto je můj příběh, možná najdete informace, které potřebujete, ze scénářů, které jsem popsal.

Buďte opatrní, hodně štěstí a šťastné lezení! :)

George

Ahoj, vítejte v The Great Outdoors! Děkujeme za sdílení vašeho příběhu. Může to být pro náš web trochu subjektivní a osobní, ale v této souvislosti se mi to líbí. Vyzkoušel jsem vibram fivefingers KSO pro halové lezení a zjistil jsem, že jsou mnohem horší než běžné lezecké boty. ale to může být způsobeno špatnou montáží ...
Můj oblíbený je vzhled, který se vám naskytne, když vyleziete na něco naboso, s čím se lidé celý den potýkali. Nedávno jsem šel na každoroční outdoorovou lezeckou akci a bylo to legrační potkávat lidi, kteří si pamatovali chlapa, který ležel naboso z předchozího roku. Vzpomínali si na moje bosé nohy, ale nepamatovali si tvář, která je s nimi spojená.
Nzall
2015-04-06 22:14:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kromě vynikající odpovědi Michaela Borgwandta musím dodat, že lezecká bota není jen pro lepší uchopení. Stejně jako kterákoli jiná obuv chrání vaše nohy před ostrými předměty nebo drsnými povrchy, se kterými se během cesty můžete setkat. Nejčastěji používané cesty byly pravděpodobně opotřebované, ale pokud jste na nové cestě, je pravděpodobné, že existují úseky, které můžete udělat dobře rukama, ale kde se vaše nohy mohou zranit větším tlakem když to děláte.

A samozřejmě vás boty chrání před malými předměty, které by vám mohly vypadnout z rukou nebo z útesu.

I když tyto odpovědi ve skutečnosti nesouvisí pro indoorové lezení nebo bouldering, jsou relevantní pro lezení obecně.

Michael Borgwardt
2015-04-06 18:29:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jedna věc je, že pochybuji, že je možné trénovat prsty, aby měly výraznou sílu; na rozdíl od prstů prostě nejsou pro tuto práci vytvořeny. A většinou máte mnohem větší váhu na nohou než na rukou. Zranění a námaha by byly velkým problémem.

Pak je tu pocení: ve vašich chodidlech je ve skutečnosti více potních žláz než kdekoli jinde na těle! A nemůžete je použít k přímému získání křídy; Nechci ani přemýšlet o tom, že půjdu jednou rukou a jednou nohou znovu použít křídu, zatímco visím na obtížném místě ...

Nakonec nejdůležitějším faktorem pravděpodobně že gumové podešve lezeckých bot jsou mnohem větší pomůckou pro vaše lezení, než si myslíte; je to velmi specializovaná guma, která je speciálně navržena tak, aby vám poskytla maximální přilnavost na drobných stupačkách.

Pokud byste měli špičkovou obuv speciálně navrženou pro lezení, nemuseli by platit dva poslední body.

Klikněte [zde] (http://www.supertopo.com/photos/8/16/203123_23895_L.jpg) pro chlapa, který křídí nohy!
S odkazem na odkazy, které jsem uvedl výše: Křída nohou není problémem v Saském Švýcarsku, protože křída je stejně zakázána :)
Baletní tanečníci mohou dát celou svou tělesnou hmotnost na špičku jednoho palce. Nemůžu. Pravděpodobně je tedy * možné * trénovat prsty na síle?
@Tullochgorum Vidím lano a výbavu, ale žádný postroj ... Je ten chlap, který leze naboso s ničím jiným než s bederním pásem?
@ShemSeger - máte pravdu - vypadá to, že má jen bederní pás. Jeho volba obuvi by však naznačovala, že pohodlí a bezpečnost nejsou na jeho seznamu priorit příliš vysoké! Každopádně, i když je to příliš extrémní i pro „bosého“ chodce, jako jsem já, zdá se, že lezení naboso je ve skutečnosti věc. Tady je někdo, kdo sportem stoupá na vysoký standard bosých nohou: https://www.outsideonline.com/2043921/meet-vu-nguyen-worlds-best-barefoot-climber
@Tullochgorum Stále stoupám naboso.
@ShemSeger - no, respekt k tomu. Vidím přitažlivost, ale vidím některé praktické nevýhody. Skála tady je žula - tuším by vám po pár cestách nezbylo mnoho kůže. A co se týká rušení ??
@Wills - rád slyším o zákazu křídy. Začal jsem v době předkřídy a nenávidím, co to dělá s útesem. Velmi nevzhledné a každý blok pro vás označen. Mohli bychom také malovat na šipky ukazující na další tah ...
@Tullochgorum, veškerá žula, na kterou jsem vylezl, je jako polštáře ve srovnání s ostrým starým shnilým vápencem, na který jsem zvyklý šplhat. Uvíznutí není něco, co tady často děláte velmi často. V kanadských Skalistých horách nejsou žádné pěkné dlouhé trhliny, které bych měl sledovat.
Barefoot dude
2019-05-21 04:30:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lezení naboso je úžasné. Naučíte se lézt intuitivněji a přirozeněji. Pro bosého lezce mít boty je jako lezení bez citu v nohou. Nemáte tušení, co se děje se zvláštním povědomím s obutými boty. Pro bosého lezce neexistuje způsob, jak postupovat s obutými botami. Špatnou techniku ​​se také naučíte s botami. Žádné shody rukou a nohou, vždy hákování paty (epidemická lol) a lezečky nikdy nepoužívají vysoké nohy s jakýmkoli pochopením, jak je používat. Pád je scetchier, takže měkké úlovky jsou nutností, ale extra pocit, který získáte, dělá padání zábavou, takže říkám, že budoucnost je lezení bosou nohou a někdy boty pro odeslání při určitých stoupáních, ale ne moc, nebo horolezci se nezlepší >

James
2019-01-16 17:54:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Skutečným důvodem, proč byste neměli chodit po horách bosí, je to, že nemůžete chodit zpět a vyhledat lékařskou pomoc, pokud si podříznete nohu.

Pro lezení v interiéru vyzkoušejte ponožky, online je k dispozici několik značekTyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 3.0, pod kterou je distribuován.
Loading...